schody

Co wybrać – schody marmurowe czy granitowe?

Budowa oraz wykańczanie domu to pasmo dokonywana licznych wyborów. Zdarza się, że inwestorzy mają trudności z podjęciem decyzji co do materiałów. Wynika to przede wszystkim z szeregu dostępnych możliwości. Wielu z nich zastanawia się, jakie schody okażą się lepsze – marmurowe czy granitowe?

Lepiej zdecydować się na schody marmurowe czy granitowe?

Na wstępie należy zaznaczyć, że oba te materiały prezentują się wyjątkowo elegancko i estetycznie. Co więcej, zarówno granit, jak i marmur, są bardzo wytrzymałe na codzienną eksploatację oraz szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Słowem, w tym przypadku nie ma złych decyzji. Wybór powinien być więc uzależniony od indywidualnych wymagań inwestora, a także miejsca wykorzystania jednego z tych materiałów.

Ogólnie rzecz biorąc, oba surowce posiadają wiele cech wspólnych. W obu przypadkach można przebierać w przeogromnej gamie kolorystycznej, dzięki czemu nic nie stoi na przeszkodzie, aby idealnie dopasować barwę kamienia do stylu danej nieruchomości. Są one także równie podatne na wszelką obróbkę, co sprawia, że ostateczny wygląd schodów granitowych czy marmurowych zależy tylko od wizji aranżacyjnej zamawiającego.

Marmur i granit różnią się jednak nieco stopniem wytrzymałości. Mowa tu zarówno o odporności na ścieranie i zarysowania, jak i inne uszkodzenia mechaniczne. W tym zestawieniu zdecydowanie wygrywa granit. Należy także wyraźnie zaznaczyć, że marmur posiada właściwości higroskopijne, co oznacza, że nie sprawdzi się jako materiał na schody zewnętrzne. Granit będzie z kolei odpowiedni zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń.

Niezależnie od ostatecznej decyzji inwestora oraz miejsca ulokowania kamienia, warto dodatkowo zdecydować się na impregnację powierzchni. Taki zabieg znacząco wydłuży żywotność schodów i tym samym sprawi, że nawet po wielu latach będą one wyglądały jak nowe. Jeżeli jesteś zainteresowany elementami wykończenia z marmuru lub granitu, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.