blat kwarcowy

Czy spieki kwarcowe stanowią dobry materiał na blat?

Spiek kwarcowy jest mieszanką naturalnych minerałów. Płyty powstają poprzez sprasowanie zmielonych skał granitowych, glinek, topników skaleniowych oraz barwników. Spiek kwarcowy jest doskonałym materiałem na blat kuchenny, ale nie tylko. Może być użyty jako blat do stołu, czy pod umywalkę w łazience. Jest świetną alternatywą dla naturalnych kamieni.

Jaka jest odporność blatów ze spieków kwarcowych?

Dzięki specjalnej obróbce spiek kwarcowy charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością. Doskonale znosi wszelkie niesprzyjające warunki, które występują w kuchni czy łazience. Blaty wykonane z tego materiału są twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne. W odróżnieniu od niektórych kamieni spiek kwarcowy nie jest wrażliwy na plamy. Chemia wykorzystywana w mieszkaniu również nie jest w stanie go uszkodzić czy odbarwić. Dzięki temu materiał ten można uznać za niezniszczalny. Dodatkowo posiada atest higieniczny, dzięki czemu nadaje się do kontaktu z żywnością. Blaty wykonane ze spieku kwarcowego są bardzo higieniczne. Nie rozwijają się na nich pleśń i grzyby. Wyposażenie kuchni często narażone jest na dużą wilgotność oraz kontakt z gorącymi przedmiotami. Spiek kwarcowy jest odporny zarówno na wodę, jak i na wysokie temperatury.

Zalety spieku kwarcowego

Spieki kwarcowe dzięki sposobowi wytwarzania, dają duże możliwości aranżacyjne. Ich wielkim plusem jest to, że mogą przypominać kamienie, które nie nadają się do wykorzystania w formie blatu kuchennego. Blaty ze spieku kwarcowego, podobnie jak te z kamieni, mogą być zarówno matowe, jak i polerowane. Zaletą tego materiału jest także to, że jest on znacznie lżejszy od kamienia, dzięki czemu łatwiej jest zamontować go i dobrać szafki, na których będzie się opierał.

Ciekawą możliwością, którą dają spieki kwarcowe, jest stworzenie blatów ze zintegrowanymi zlewami wykonanymi również ze spieków kwarcowych. W kwestii projektowej istotne jest to, że spiek kwarcowy nie odbarwia się pod wpływem promieniowania UV, co sprawia, że można go użyć w pobliżu okna.

Kolejną zaletą tego materiału, jest fakt, że do ich produkcji nie są wykorzystywane żadne sztuczne składniki.