blat granitowy

Jak należy czyścić blaty granitowe? Środki i metody

O zaletach blatów granitowych nie trzeba zbyt wiele mówić. Nie podlega bowiem wątpliwości, że są one ekskluzywnym elementem wykończenia wnętrza, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Cechuje je przede wszystkim wysoka odporność na działanie czynników zewnętrznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Dla utrzymania ich w nienagannym stanie konieczne jest jednak regularne czyszczenie.

Czym i w jaki sposób czyścić blaty granitowe?

Granit jest niezwykle trwałym kamieniem, jednak w pielęgnacji należy obchodzić się z nim dość delikatnie.  Oczywiście nie należy stosować do jego czyszczenia bardzo silnych detergentów, które mogłyby wpłynąć negatywnie na jego strukturę oraz barwę. Okazuje się, że wystarczą bardzo proste preparaty lub produkty, które z pewnością posiadasz w domu.

Do czyszczenia kuchennego blatu granitowego możesz użyć płynu do mycia naczyń. Jest on na tyle delikatny w działaniu, że nie naruszy kamienia, a jednocześnie świetnie poradzi sobie z wszelkimi zabrudzeniami. Usunie zarówno świeże, jak i długotrwałe nieczystości. Po jego użyciu możesz mieć wrażenie, że blat nieco utracił swój połysk. Bez obaw, jest to zupełnie normalne zjawisko. Wystarczy przetrzeć jego powierzchnię zwykłym płynem do mycia szyb, aby wydobyć z niego pierwotny blask. W obu przypadkach posiłkuj się ścierką z mikrofibry lub gąbką.

Jeżeli nie masz ochoty na dwuetapowe oczyszczanie blatu, możesz sięgnąć po alkohol wymieszany z wodą w proporcjach 1:1. Taką mieszankę najlepiej jest umieścić w butelce ze spryskiwaczem. Wystarczy więc spryskać blat, przetrzeć go i gotowe. Wszelkie zanieczyszczenia zostaną sprawnie usunięte. Warto także zaznaczyć, że w tym przypadku nie będzie konieczne użycie płynu do mycia szyb w celu przywrócenia połysku.

Możesz również zaopatrzyć się w specjalny płyn do mycia powierzchni granitowych. Znajdziesz go w niemal każdym supermarkecie oraz sklepach z chemią. Pamiętaj jednak, aby używać tego typu produkty zgodnie z instrukcją zawartą na etykiecie.