schody granitowe

Jak wyczyścić schody granitowe? Porady i wskazówki

Schody z granitu to niezwykle częsty wybór wśród inwestorów. Stosuje się je zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków. Niezależnie od miejsca ich ulokowania, dodają nieruchomości wyjątkowego charakteru. Są jednocześnie zaskakująco trwałe, dzięki czemu zachowują swój pierwotny wygląd przez długi czas. Warto jednak wiedzieć, jak odpowiednio je pielęgnować.

W jaki sposób czyścić schody granitowe?

Granit nie jest wymagającym materiałem, dlatego decydując się na tego typu schody, możesz mieć pewność, że nie będziesz musiał poświęcać zbyt wiele czasu na ich pielęgnację. Ich regularne czyszczenie jest jednak konieczne niezależnie od surowca. Raz w roku możesz wykonać także impregnację schodów. W tym celu musisz zaopatrzyć się w odpowiedni preparat do granitu.

Na wstępie należy podkreślić, że granit cechuje się bardzo dużą twardością, dlatego nie tak łatwo go porysować. Z tego powodu możesz używać do usuwania bieżących zabrudzeń zarówno odkurzacza, jak i szczotki. Pamiętaj jednak, aby takie zanieczyszczenia jak woda, liście czy błoto usuwać bez zbędnej zwłoki. Nie naruszą one struktury materiału, jednak przy dłuższym kontakcie z nim mogą powodować powstawanie przebarwień. Zwracaj także uwagę, czy na schodach nie osiada piasek, który działa na granit jak papier ścierny. Wdeptywanie go w materiał może spowodować naruszenie jego powierzchni.

Czyszczenie schodów granitowych wykonuj co najmniej raz w tygodniu. Sięgnij wówczas po specjalny środek myjący do granitu, który będzie przeznaczony do tego typu kamienia. Takie preparaty znajdziesz w niemal każdym supermarkecie. Posiłkuj się miękką szmatką z mikrofibry lub bawełny. Alternatywnie możesz użyć także zwykłego płynu do mycia naczyń, który będzie bezpieczny dla materiału, a jednocześnie świetnie doczyści większe zbrudzenia. Pamiętaj jednak, aby później przetrzeć całą powierzchnię płynem do mycia szyb na bazie alkoholu. Wówczas wydobędziesz ze swoich schodów naturalny blask, który płyn do mycia naczyń z reguły nieco przygasza.