montaż parapetu

Jaki kamień naturalny wybrać do wykonania parapetów we wnętrzach i na zewnątrz?

Parapety kamienne świetnie podkreślają okno. Szczególnie dobrze pasują do starych budynków, ale wpisują się także w nowoczesną stylistykę. Kamień może być wykorzystywany zarówno do parapetów zewnętrznych, jak i do wewnętrznych, jest długowiecznym materiałem. Parapety spełniają wiele ważnych funkcji, z tego powodu nie mogą być wykonane z materiału złej jakości.

Jaki kamień naturalny nadaje się do parapetów zewnętrznych?

Parapety zewnętrzne ochraniają oraz zdobią elewację. Są narażone na działanie wody, zanieczyszczeń, wysokich temperatur, mrozów, gradu oraz wiatru. Z tego powodu materiał, z którego są wykonane, musi być bardzo wytrzymały. Do parapetów zewnętrznych idealnie nadaje się granit. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne spowodowane np. silnym gradem czy spadającymi gałązkami. Jest nienasiąkliwy, więc jest odporny na deszcz. Granity dostępne są w szerokiej gamie barwnej, dzięki czemu bez problemu można je dopasować do elewacji w dowolnym kolorze.

Kamień ten również sprawdza się doskonale do tworzenia parapetów wewnętrznych.
Jeśli nie wiesz jaki rodzaj kamienia dobrać do swojego okna, chętnie pomożemy. Parapety granitowe w Strzegoniu można kupić w naszym sklepie.

Kamienie do parapetu wewnętrznego

Parapet znajdujący się we wnętrzu pełni ważną funkcję. Nakierowuje ciepło z grzejników konwencjonalnych w stronę pomieszczenia. Parapety wewnętrzne nie są narażone na tyle szkodliwych czynników co parapety zewnętrzne. Mogą być więc wykonane również z delikatniejszych kamieni, takich jak marmur. Kamień ten jest bardziej nasiąkliwy niż granit, z tego powodu nie jest dobrym wyborem na parapety zewnętrzne. W przypadku zalania cieczą należy go jak najszybciej wytrzeć, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia przebarwień. Warto pamiętać o tym podczas podlewania roślin doniczkowych.

Kamień ten wymaga impregnacji. Warto również pielęgnować go środkiem nabłyszczająco-ochronnym przeznaczonym do kamienia naturalnego. Marmur jest dostępny w wielu kolorach i użyleniach, które dzięki odporności na promienie UV nie stracą z czasem barwy. Odpowiednio pielęgnowany będzie zachwycający przez bardzo długi czas.