Marmur

MARMUR jest to skała metamorficzna powstała w procesie przeobrażenia skał węglowych (wapieni, dolomitów) składająca się głównie z ziaren kalcytu. W zależności od domieszek może przybierać różne barwy: białą, szarą, różową, zielonkawą oraz czarną. Marmur jest materiałem który daje się szlifować, piłować, polerować.

Marmur był cennym materiałem rzeźbiarskim stosowanym powszechnie w starożytności, sporadycznie w średniowieczu. Popularność marmuru zauważyć można w sztuce renesansu i baroku.W klasycyzmie używano głównie marmuru białego jako materiału do dekoracji. Najbardziej znane i cenione to marmury białe: paryjski wydobywany na wyspie Paros i kararyjski z okolic Carrary (pozbawiony żył i plam).

Marmur w kamieniołomach zazwyczaj występuje w postaci żył. Subtelne i bajkowe wzornictwo kamienia naturalnego umożliwia dostosowanie wykonywanych elementów do panującej mody, gustów oraz do całokształtu wyposażenia wnętrz. Trudny do uzyskania przy pomocy innych materiałów efekt harmonii dodaje każdemu pomieszczeniu niezapomnianego uroku. W dzisiejszych czasach materiały takie jak granit i marmur znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach.

Kolory blatów marmurowych

Argos

Bardiglio

Bianco Carrara

Bianco Ibiza

Blue Fantasy

Breccia Sarda

Breccia Sarda

Coffee Cream

Crema Marfil

Emperador Light

Emperador

Forest Brown

Forest Brown

Forest Green

Grey Quartzite

Grey Wood

Laurent Brown

Marina Black

Monterra

Mountain White

Nero Marquina

Pand White

Polar White

Portoro Brown

Rojo Aliante

Royal White

Verde Guatemala

Zalzala