łazienka z kamienia

Na co zwrócić uwagę, wybierając blat do łazienki?

Łazienka to nie tylko miejsce, w którym dbasz o higienę. Dla większości ludzi to też miejsce relaksu po ciężkim dniu w pracy i domowe SPA. Nic więc dziwnego, że podczas urządzania domu chcesz, by Twoja łazienka była nie tylko praktyczna, ale też cieszyła oczy. Jednym z elementów, z którego korzystasz najczęściej w tym pomieszczeniu, jest niewątpliwie blat. To właśnie przy nim codziennie myjesz zęby, na niego odstawiasz używane kosmetyki i na nim rozpakowujesz zakupy z drogerii. Czym kierować się przy wyborze blatu do łazienki i na co zwrócić szczególną uwagę? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie!

Co jest modne?

W ostatnich latach w aranżacjach wnętrz królują blaty wykonane z betonu, drewna i kamienia naturalnego. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Beton jest niewątpliwe modnym akcentem w nowoczesnych domach. Dobrze znosi wilgoć i jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Beton stosunkowo łatwo jednak zabarwić kolorowymi kosmetykami i bardzo trudno go doczyścić. Drewniane blaty do łazienek produkowane są zazwyczaj z drewna egzotycznego, wyjątkowo odpornego na działanie wilgoci. Aby jednak służyło ono przez długie lata, trzeba pamiętać o jego regularnej konserwacji. Drewniany blat nie jest też odporny na uszkodzenia mechaniczne, które mogą zdarzyć się, jeśli w domu mieszkają małe dzieci lub duży zwierzak. Hitem aranżacyjnym w tym roku ponownie stały się blaty z kamienia naturalnego. Kamień świetnie radzi sobie z wilgocią, łatwo się czyści i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Blaty kamienne do łazienki są też bardzo wytrzymałe. Nie ma więc  problemu, by na blacie umieścić np. ciężką umywalkę.

Co wybrać?

W tym zestawieniu najwięcej zalet można przypisać blatom kamiennym. Warto postawić na blat z naturalnego granitu, marmuru, lub też kompozytu, który świetnie je imituje, a jest przystępniejszy cenowo. Granit jest twardszy od marmuru i trudniej go uszkodzić. Jednak w przypadku użytkowania łazienki, również i marmur spokojnie sobie poradzi. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zarówno granit, jak i marmur, występuje w wielu odmianach kolorystycznych, może mieć też różny rysunek: od pięknego użyłowania, po niewielkie drobinki w innej barwie. Z tego powodu nikt nie powinien mieć problemu, by znaleźć blat pasujący do jego łazienki.  Wybór neutralnego odcienia gwarantuje, że kamienny blat będzie idealnie komponował się z każdym typem aranżacji, o jakim zamarzy właściciel łazienki.