To właśnie kuchnia, a nie pokój dzienny, stanowi dla wielu osób serce domu. Miłośnicy gotowania nie mogą doczekać się urządzania kuchni w nowym domu, marząc o tym, jak będzie wyglądało ich kulinarne królestwo. O ile gotowanie dla najbliższych potrafi sprawiać wiele przyjemności, o tyle utrzymywanie porządku w kuchni już nie. Jaki blat wybrać, by zawsze prezentował się, jak tuż po sprzątaniu? Sprawdźmy!
Blaty kamienne i blaty drewniane
Do Polskich kuchni najczęściej wybierane są blaty kamienne lub drewniane. Nic w tym dziwnego – naturalne materiały zawsze prezentują się pięknie i ponadczasowo. Drewno było bardzo modne jeszcze kilka lat wstecz, gdy w aranżacjach wnętrz dominował styl skandynawski. W nowej dekadzie jednak hitem ponownie stał się naturalny kamień. Projektanci chętnie stawiają na granity, marmury i konglomeraty. Jeśli chodzi o kuchenny blat, kamień zdecydowanie jest lepszym wyborem – drewno stosunkowo łatwo zarysować, obłupać, przypalić, czy zabarwić. Szczególnie dobrze sprawdzają się kuchenne blaty granitowe. Są one wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne, na blacie można postawić nawet rozgrzaną blachę ciasta. W przeciwieństwie do marmuru, granit też trudno odbarwić np. sokiem z cytryny. Do tego wszystkiego łatwo się go czyści i pielęgnuje.
Czy na kamiennym blacie widać zabrudzenia?
To zależy. Jeśli zdecydujesz się na kamień ciemny, w jednolitym kolorze, będzie on prezentował się wyjątkowo prestiżowo, jednak nawet najmniejsze drobinki będą na nim widoczne. Jeśli z kolei postawisz na kamień jasny, na którym widać będzie naturalny deseń, będzie to strzał w dziesiątkę. Niejednolite tło wspaniale ukrywa efekty pośpiesznego, niedoskonałego sprzątania. Nawet jeśli zdecydujemy się na blat wypolerowany na wysoki połysk. Coraz modniejsze są blaty kamienne wykończone metodą „płomień + szczotka”, wyglądające bardzo surowo. Ich powierzchnia przypomina naturalną fakturę kamienia. Blaty w tym stylu nie tylko dodają kuchni charakteru, ale jeszcze bardziej pobłażają osobom, których sprzątanie nie jest mocną stroną. Chropowata powierzchnia może wydawać się trudna w czyszczeniu, lecz to tylko pozory. Pielęgnuje się ją tak łatwo, jak każdy inny kamienny blat.
Brak odbarwień
Minusem drewnianego blatu, jak już było wspomniane, jest to, że stosunkowo łatwo nieodwracalnie zabarwić go np. barwnikami spożywczymi. Granitowe blaty zawsze dają się porządnie doczyścić, a w skrajnych przypadkach – można zeszlifować skazę. Jeśli wiec szukasz blatu, który pozostanie „czysty przez lata”, zdecydowanie postaw na ponadczasowy, modny blat kamienny!