parapet

Parapety jako ważny element wykończenia wnętrz

Często przy wykańczaniu budynków i wnętrz parapety traktuje się jak mało znaczący detal. Tymczasem parapet jest ważnym elementem wpływającym na estetykę wnętrza. Zazwyczaj dbamy o dobre naświetlenie pomieszczenia i wybór odpowiednich okien, ale źle dobrany parapet może zepsuć cały efekt. Wyobraźmy sobie piękne drewniane ramy okienne i do tego plastikowe parapety. Nie będą one ani ładne, ani funkcjonalne. Na parapetach stawiamy donice z kwiatami, ozdobne figurki, książki czy pamiątki. Ważne, żeby powierzchnia, na której stoją, była estetyczna i podkreślała ich urok. Parapety są wykorzystywane również jako siedziska i aby przyjemnie było z nich korzystać, warto zadbać o ich wygląd.

Rola parapetów

Oprócz roli estetycznej parapety spełniają wiele praktycznych funkcji, o których mało wiemy. Parapety zewnętrzne chronią ściany budynku przed spływającą wodą, wilgocią i brudem. Natomiast parapety wewnętrzne pełnią takie ważne role jak:

  • ochrona kaloryfera przed kurzem. Jest ona o tyle ważna, że gdyby nie parapet, opadający kurz osiadałby bezpośrednio na grzejniku i pod wpływem ciepłego powietrza unosiłby się ponownie w pomieszczeniu. Ma to duży wpływ na komfort przebywania w mieszkaniu, ponieważ kurz rozprzestrzeniając się, byłby  wdychany przez domowników;
  • zabezpieczenie przed dostępem zimnego powietrza do wnętrza oraz przed wpadaniem zanieczyszczeń przez uchylone okno;
  • kierowanie ciepłego powietrza z grzejnika do wnętrza, a nie na okno, co znacząco wpływa na utrzymanie ciepła w pomieszczeniu.

Odpowiedni dobór parapetów

Jeśli chcemy, żeby parapet był trwały, łatwy w utrzymaniu oraz estetyczny i spójny z wnętrzem, warto zastanowić się nad jego wyborem. Dostępne są parapety z PCV, drewniane, kamienne, z marmuru czy granitu. Przy czym to właśnie parapety z granitu są najbardziej wytrzymałe i  odporne na zarysowania, wilgoć i odbarwienia. Ważny jest także dobór parapetu do pomieszczenia. Inny parapet zastosujemy we wnętrzu nowoczesnym, loftowym czy skandynawskim, a inny w klasycznym.