schody

Połysk na długie lata. O impregnacji schodów granitowych

Granit cechuje się efektownym i bardzo eleganckim wyglądem, który skutecznie podkreśla luksusowe wykończenie wnętrza. Jest to materiał niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Przy odpowiedniej pielęgnacji oraz właściwiej impregnacji, będzie dumnie zdobił pomieszczenie przez wiele, wiele lat.

Czy należy impregnować schody granitowe?

Na to pytanie zdecydowanie należy odpowiedzieć twierdząco. Wiele osób rezygnuje z impregnacji schodów granitowych, co jest dużym błędem. Osoby te zdają się na naturalną wytrzymałość granitu, która co prawda jest bardzo wysoka, jednak nie zapewni nienagannego wyglądu na lata. Należy pamiętać, że schody granitowe użytkowane są codziennie. Stale pojawiają się na nich zabrudzenia, które mogą skutkować naruszeniem struktury surowca. Warto także zaznaczyć, że z biegiem czasu charakterystyczny połysk granitu zanika. Jest to zupełnie naturalne zjawisko, które zahamować może jedynie impregnacja.

Konieczność impregnacji dotyczy w szczególności schodów granitowych zewnętrznych. Te narażone są na silne promieniowanie słoneczne, trudne warunki atmosferyczne, wilgoć oraz różnego rodzaju zabrudzenia. Bez odpowiedniej pielęgnacji mogą szybko stracić swój naturalny urok.

Jak odpowiednio impregnować schody granitowe?

Jak już zostało wspomniane, schody granitowe mogą znajdować się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz nieruchomości. To właśnie między innymi tym kryterium należy kierować się podczas planowania ich impregnacji. Zwróć także uwagę na rodzaj preparatu impregnującego. Musi być on przeznaczony do kamienia granitowego. Odradzamy sięgania po najtańsze środki, które nie dość że mogą nie zapewnić pożądanego poziomu ochrony, to ponadto mogą powodować odbarwianie się powierzchni.

Jeżeli chcesz zachować na dłużej naturalny połysk granitu, a także jeszcze bardziej go podkreślić, wybierz środek z efektem tzw. mokrego kamienia. Jak sama nazwa wskazuje, schody będą wówczas sprawiały wrażenie zmoczonych, przez co ich błysk stanie się efektowniejszy.