przecieranie ściereczką

Porady dotyczące konserwacji blatów granitowych. Jak unikać wyszczerbień, czym czyścić

Nie od dziś wiadomo, że to właśnie naturalne materiały są tymi najbardziej pożądanymi. Dotyczy to nie tylko ubrań czy galanterii, ale także elementów wykończenia wnętrza. Z tego powodu niemałą popularnością wśród inwestorów cieszy się granit. Najczęściej wykorzystywany jest do tworzenia blatów, które świetnie podkreślają elegancki wystrój wnętrza. Aby zachować ich piękny wygląd jak najdłużej, trzeba jednak zadbać o odpowiednią pielęgnację.

Jak pielęgnować blaty granitowe?

Na wstępie należy zaznaczyć, że granit jest wysoce odporny na działanie czynników zewnętrznych. Ze względu na swoją twardość, nie tak łatwo go porysować czy wyszczerbić. Jest też w stanie wytrzymać bardzo wysokie temperatury, dzięki czemu możesz bez obaw umieszczać na nim gorące naczynia. Z pewnością są to jedne z czynników, które zadecydowały o tak dużej popularności wszelkich wyrobów granitowych.

Nie jest jednak tak, że granit nie wymaga zupełnie żadnych czynności pielęgnacyjnych. Zupełną podstawą jest oczywiście jego odpowiednie czyszczenie. Pamiętaj, aby usuwać wszelkie zabrudzenia na bieżąco, ponieważ mogą one powodować przebarwienia. Możesz używać w tym celu płynu do naczyń, mieszanki wody i alkoholu w proporcji 1:1 lub specjalnych preparatów czyszczących do granitu. Przyda Ci się również delikatna, miękka ściereczka z mikrofibry, ewentualnie z bawełny.

Warto także rozważyć cykliczną impregnację całej powierzchni. Nie jest to oczywiście obowiązkowe, lecz jak najbardziej wskazane. Taka konserwacja powinna być przeprowadzona bezpośrednio po montażu blatu granitowego, powtarzana zaś co roku. Warto decydować się na środki impregnujące na bazie wody, ponieważ są one najłatwiejsze w aplikacji. Dzięki temu unikniesz możliwości uszkodzenia granitu. Należy także zaznaczyć, że w tym celu trzeba użyć specjalnego preparatu, a nie domowych metod. Kupisz go w większych sklepach, a także marketach budowlanych.