schody granitowe

Czy można odnowić schody granitowe?

Schody granitowe zyskały niemałą popularność zarówno we wnętrzach w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Ten naturalny materiał świetnie podkreśla wysoki standard wykończenia, a jednocześnie wyróżnia się niezawodną trwałością. Może się jednak zdarzyć, że z biegiem lat ich pierwotne piękno stanie się nieco mniej dostrzegalne. Jest na to rada!

Czy istnieje możliwość odnowienia schodów granitowych?

Na to pytanie zdecydowanie trzeba odpowiedzieć twierdząco. Jak już zostało wspomniane, granit jest bardzo wytrzymałym materiałem. Z tego powodu zarazem jest podatny na różnego rodzaju renowacje. Należy także zaznaczyć, że  utrata pierwotnego piękna przez schody granitowe nie powinna nikogo martwić. Dotyczy to w szczególności schodów zewnętrznych, które są najbardziej narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Wystarczy przeprowadzić prostą renowację materiału, aby w mgnieniu oka cieszyć się odświeżonym granitem.

W jaki sposób odnowić schody granitowe?

Wybór odpowiedniego sposobu powinien być uzależnionych od charakteru oraz stopnia zniszczeń, które pojawiły się na schodach. Zdarza się, że czasami wystarczy jedynie gruntowne oczyszczenie powierzchni. W tym celu należy sięgać po specjalistyczne środki czyszczące do granitu. Alternatywnie możesz użyć zwykłego płynu do mycia naczyń oraz płynu do mycia szyb. Obie metody świetnie poradzą sobie nawet z silnymi zabrudzeniami, jednocześnie wydobywając z kamienia naturalny blask.

W przypadku większych zniszczeń samo czyszczenie nie wystarczy. Po wykonaniu tego etapu należy sięgnąć po urządzenie szlifujące z tarczami diamentowymi, które pomoże skutecznie wyrównać strukturę kamienia. Do wypełniania ubytków warto użyć masy epoksydowej w kolorze dopasowanym do barwy granitu. Po uzupełnieniu braków w materiale należy ponownie wyszlifować całą powierzchnię, a na sam koniec pokryć ją impregnatem zwanym krystalizatorem. Wydobędzie on ze schodów piękny błysk imitujący efekt tzw. mokrego kamienia.