blat do kuchni

Granit czy marmur – jaki kamień wybrać na blat do kuchni?

Blat kuchenny to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia w każdej kuchni, a jednocześnie najbardziej narażony nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale i działanie różnorakich substancji. Dlatego też materiał, z jakiego zostanie wykonany, musi być twardy, trwały i odporny na wiele czynników zewnętrznych. Czy blaty granitowe i marmurowe są w stanie sprostać tym wyzwaniom?

Blat marmurowy — czy to dobry pomysł?

Estetyka marmuru ma wielu zwolenników. Czy jednak właściwości tego kamienia pozwalają na wykonanie z niego blatu do kuchni? Jest to materiał stosunkowo łatwy w obróbce. Polerowana powierzchnia umożliwia łatwe utrzymanie czystości. W przypadku kuchni musi być jednak odpowiednio zabezpieczona. Nie jest to kamień zbyt nasiąkliwy i gwarantuje optymalną twardość i wytrzymałość. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre plamy z kwasów zawartych w żywności czy środkach czystości mogą być bardzo trudne do usunięcia. Jeśli więc chcesz zdecydować się na marmurowy blat kuchenny, musisz wziąć pod uwagę tę wadę. Zdecydowanie można go docenić jednak za unikalne wzornictwo i kolorystykę.

Zalety użytkowe blatów granitowych

Granit spełnia właściwie wszystkie wymagania, jakie stawiamy przed materiałami do wykonania blatów kuchennych. Jest to kamień odporny na ścieranie, wilgoć, wysokie temperatury, uszkodzenia mechaniczne (np. zarysowania), pęknięcia i środki czystości stosowane w kuchni. Nawet jeśli postawisz na nim mocno rozgrzane naczynie, nie pojawią się żadne odbarwienia. Bardzo łatwo można go utrzymać w czystości i higienie. Nie wymaga też zaawansowanych zabiegów pielęgnacyjnych czy konserwacyjnych. Pod tymi względami granit wypada nieco lepiej niż marmur. Jeśli więc chcesz zastosować solidny kamień naturalny, granitowy blat kuchenny może okazać się lepszym rozwiązaniem.

Oczywiście warto też docenić jego walory estetyczne, których — podobnie jak w przypadku marmuru — nie brakuje. W ofercie naszej firmy znajdziesz granity w różnych odcieniach i o różnych wykończeniach powierzchni. Z pewnością znajdziesz więc kamień w pełni odpowiadający twoim oczekiwaniom.