kuchnia marmurowa

W jakich kolorach mogą występować blaty marmurowe?

Marmur jest kamieniem, który wyróżnia się wieloma kolorami i ciekawymi użyleniami. Jedna płyta marmuru może mieć różne barwy. Dzięki temu można dobrać go do praktycznie każdego wnętrza. Marmur składa się głównie z kalcytu oraz domieszek innych minerałów. To ich obecność sprawia, że kamienie te występują w tak wielu kolorach. Marmury są dostępne w wielu stonowanych oraz żywych i nasyconych barwach.

Monochromatyczne kolory marmuru

Stonowane barwy łatwo jest dopasować do kuchni i łazienki. Najpopularniejszym kolorem marmuru jest biały. Zwykle przecinają go szare lub czarne żyłki. Taki marmur ma dość chłodny odcień. Cieplejszą odmianą jest marmur w kolorze ciepłej bieli z beżowymi lub brązowymi plamami. Użycie tego koloru w pomieszczeniu sprawi, że będzie ono jasne oraz przytulne.

Bardzo popularnym kolorem we wnętrzach jest szary. Kolor ten można dopasować do dowolnej innej barwy. Marmury występują w wielu odcieniach szarości od szaro-białych po grafitowe. Dzięki zróżnicowanym użyleniom ten stonowany kolor nie będzie sprawiał nudnego wrażenia. Taki blat z marmuru z pewnością będzie pasował do loftowych wnętrz.

Czarne marmury z kolei są bardzo eleganckie. Świetnie wyglądają przełamane białymi dodatkami w minimalistycznych wnętrzach. Mogą mieć beżowe lub białe użylenie.

W jakich odcieniach występują kolorowe marmury?

Chętnie wykorzystywanymi w pomieszczeniach marmurami, są te w ciepłych kolorach. Jednym z nich jest brązowy. Ten kolor marmuru doskonale pasuje do drewna. Ze względu na to, że jest dość ciemny, lepiej stosować go w dużych i jasnych pomieszczeniach.

W mniejszych kuchniach czy łazienkach lepiej postawić na beżowy marmur. Ten kolor sprawi, że pomieszczenie będzie bardzo przytulne.

Marmury dzięki różnym dodatkom minerałów mogą przybierać niezwykłe odcienie. Pięknym kolorem marmuru jest zielony. Sprawdzi się on doskonale na blaty w kuchni i łazience.

Marmury występują również w bardzo ciepłych odcieniach, takich jak żółte czy ceglaste. Są to jednak mniej popularne kolory.

Lekko błękitne odcienie można dostrzec najczęściej w szarych marmurach, które przełamane są chłodnymi plamami.