kominek w domu

Wolnostojący, narożny, klasyczny, minimalistyczny… Jaki kominek wybrać?

Urokliwy kominek w salonie tworzy przytulny klimat, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Istnieje jednak wiele rodzajów takich domowych palenisk. Czy wiesz, który z nich okaże się strzałem w dziesiątkę?

Najpopularniejsze rodzaje kominków do domu – który wybrać?

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego kominka, warto, abyś zapoznał się z najczęściej wybieranymi wariantami. Ich podziału można dokonać na podstawie dwóch podstawowych kryteriów – tzn. stylu wykonania oraz sposobu działania.

Zupełnie podstawowym punktem odniesienia powinna być specyfika danej nieruchomości. Jeżeli kominek ma pełnić funkcje typowo dekoracyjną i służyć jedynie do umilania chłodnych wieczorów, wystarczy wariant wolnostojący, czyli tzw. koza. W przypadku, gdy domowe palenisko ma być dodatkowym źródłem ogrzewania, konieczny okaże się wybór efektywniejszego systemu, np. akumulacyjnego lub z płaszczem wodnym.

Ogromne znaczenie ma także układ salonu. Nie każde pomieszczenie umożliwia bowiem swobodne ulokowanie zabudowy. Jeżeli dane wnętrze jest raczej niewielkich rozmiarów, warto zdecydować się na kominek narożny. To nieoceniona oszczędność wolnej przestrzeni przy jednoczesnym zachowaniu pięknego wykończenia.

Nie należy zapominać o stylu zabudowy! Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że musi on pasować do wystroju pozostałych elementów domu. Współcześnie dużą popularnością cieszą się kominki minimalistyczne, które cechuje prosta forma. Ich kluczową zaletą jest fakt, że pasują do zdecydowanej większości aranżacji. Mogą być wykonane z rozmaitych materiałów, np. tak jak blaty – ze spieków kwarcowych. Warto wspomnieć, że nadal dużą popularnością cieszą się kominki klasyczne.

Jeżeli planujesz budowę kominka w swoim domu, zapraszamy do kontaktu. Wspólnie stworzymy Twoje domowe palenisko.