blat granitowy

Jak poprawnie łączyć blaty granitowe?

Montaż blatu jest ostatnim etapem, który dzieli nas przed piękną ozdobą w pomieszczeniu. To krok, w którym szczególnie istotna jest ostrożność oraz skrupulatność. Pojawia się wówczas również wiele wątpliwości, które postaramy się dziś rozwiać.

W jaki sposób powinno się łączyć blaty granitowe?

Blaty granitowe najlepiej jest łączyć przy pomocy odpowiedniego silikonu. Jak widać, odpowiedź na to pytanie jest dość prosta i oczywista. Niestety samo wykonanie łączeń nie będzie już tak banalne. Kluczem do sukcesu okazuje się znajomość rynku silikonów. Musi on być jak najdokładniej dopasowany do granitu, a ściślej do jego specyficznej barwy. Tylko wtedy można osiągnąć efekt jednolitej powierzchni. Ważne jest także, aby był to produkt wyjątkowo dobrej jakości. Tanie silikony mogą po pewnym czasie znacząco się przebarwiać, co wpłynie na ogólny wygląd blatu granitowego. W najgorszym przypadku mogą także odpryskiwać od kamienia.

Wykonując łączenie blatów granitowych, wybierz silikon, który będzie:

  • dopasowany kolorystycznie do barwy kamienia,
  • bardzo dobrej jakości,
  • łatwy w aplikacji,
  • wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne.

Czy można samodzielnie dokonać montażu blatu granitowego?

W teorii możesz zamontować kuchenny blat granitowy samodzielnie. W praktyce nie będzie to jednak tak proste, jak na pierwszy rzut oka może się wydawać. Wspomniane łączenie blatów jest w zasadzie najmniej wymagającym etapem montażu, a i tak może sprawić sporo kłopotów. Należy bowiem wyraźnie zaznaczyć, że jeden element blatu z kamienia może ważyć nawet 30 kilogramów. Wypolerowana powierzchnia jest ponadto niezwykle śliska, co zwiększa ryzyko upuszczenia elementu i jego uszkodzenia.

Co więcej, szczególnie problematyczne może okazać się zamontowanie ostatniego elementu blatu. Z reguły jest wokół niego niezwykle ciasno, dlatego konieczne jest wykorzystanie specjalistycznych uchwytów. Cały proces wymaga dużo skupienia, ponieważ wystarczy chwila nieuwagi, aby uszkodzić kamień. Z tego powodu warto powierzyć tę czynność specjalistom, którzy mają w tym zakresie duże doświadczenie.