Granit we wnętrzach daje poczucie elegancji i luksusu. Jest to piękny i bardzo wytrzymały materiał. Dzięki swojej odporności na uszkodzenia doskonale sprawdza się w wymagających warunkach łazienki. Można z niego wykonać wiele elementów łazienkowych. Ze względu na bogactwo struktur i kolorów, możliwe jest dobranie odpowiedniego kamienia do każdej łazienki.
Jak można wykorzystać granit w łazience?
Granit nadaje się do wykorzystania na podłogach i ścianach, a także jako obudowa wanny, czy blat pod umywalkę. Może być z niego wykonana nawet sama umywalka. Kolory granitów są bardzo zróżnicowane. Dobrym pomysłem jest łączenie różnych faktur i kolorów kamienia. Jasne granity są doskonałe do niewielkich łazienek, z kolei w dużych warto połączyć ciemne i jasne kolory, aby przestrzeń nie wydawała się nudna. Można np. wydzielić za pomocą różnych odcieni strefy łazienki. Granit może być wykorzystany jako pojedynczy element albo do wszystkich części łazienki. Kamień ten świetnie komponuje się z drewnem oraz szkłem. Przykładowo prysznic typu walk-in ze szklanymi ścianami nie będzie zasłaniał granitu położonego na podłodze i ścianach za prysznicem.
W łazience granitowej ważne jest odpowiednie dobranie światła, tak, aby podkreślić piękno kamienia.
Dlaczego granit jest doskonałym materiałem do łazienek?
Granit jest znany ze swojej wytrzymałości. Dzięki temu ma przewagę nad innymi materiałami, takimi jak drewno czy płytki ceramiczne. Kamień ten nie jest podatny na odbarwienia, dzięki temu, że jest odporny na wiele substancji chemicznych, w tym środki do czyszczenia i kosmetyki. Jego powierzchnia nie jest wrażliwa na zarysowania i uszkodzenia. Istotną cechą materiałów używanych do łazienek, jest to, by były nienasiąkliwe i nie reagowały z wodą. Granit spełnia te cechy, jeśli jest systematycznie impregnowany. Wielką zaletą granitu jest jego przewodnictwo cieplne. Z tego powodu doskonale nadaje się do wyłożenia podłogi z ogrzewaniem podłogowym. Gdy się nagrzeje, długo oddaje ciepło do pomieszczenia. Nie ma obawy, że kamień pęknie pod wpływem ogrzewania. Jest on odporny na temperaturę powyżej 1000°C.